IRL:Vodka: Difference between revisions
race summary
m (→Name Origin) |
(race summary) |
||
Line 85: | Line 85: | ||
* [[Sweep Tosho]] | * [[Sweep Tosho]] | ||
* [[Daring Heart]] | * [[Daring Heart]] | ||
== Race Records == | |||
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; font-size: 90%; text-align: center; white-space: nowrap" | |||
!Date | |||
! nowrap="" |Racecourse | |||
!Race | |||
!Grade | |||
!Distance (condition) | |||
!Entry | |||
!HN | |||
!Odds (Favored) | |||
!Finish | |||
!Time | |||
!Margins | |||
!Jockey | |||
!Winner (Runner-up) | |||
|-style="background-color:white" | |||
| colspan="13" align="left" |'''2006 – two-year-old season''' | |||
|- | |||
|Oct 29, 2006 | |||
|[[Wikipedia:Kyoto Racecourse|Kyoto]] | |||
|2yo Newcomer | |||
| | |||
|1,600m (Firm) | |||
|13 | |||
|4 | |||
|3.3 (2) | |||
|1st | |||
|1:35.0 | |||
| -0.6 | |||
|K. Sameshima | |||
|(Lace Doll) | |||
|- | |||
|Nov 12, 2006 | |||
|Kyoto | |||
|Kigiku Sho | |||
|C1W | |||
|1,800m (Firm) | |||
|8 | |||
|7 | |||
|3.0 (2) | |||
|2nd | |||
|1:49.5 | |||
| 0.2 | |||
|H. Shii | |||
|Meiner Soliste | |||
|- | |||
|Dec 3, 2006 | |||
|[[Wikipedia:Hanshin Racecourse|Hanshin]] | |||
|[[Wikipedia:Hanshin Juvenile Fillies|Hanshin JF]] | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|2 | |||
|11.1 (4) | |||
|1st | |||
|R1:33.1 | |||
| -0.0 | |||
|H.Shii | |||
|(Aston Machan) | |||
|-style="background-color:white" | |||
| colspan="13" align="left" |'''2007 – three-year-old season''' | |||
|- | |||
|Feb 3, 2007 | |||
|Kyoto | |||
|Elfin Stakes | |||
|OP | |||
|1,600m (Firm) | |||
|9 | |||
|9 | |||
|1.7 (1) | |||
|1st | |||
|1:33.7 | |||
| -0.5 | |||
|H. Shii | |||
|(Nishino Manamusume) | |||
|- | |||
|Mar 3, 2007 | |||
|Hanshin | |||
|[[Wikipedia:Tulip Sho|Tulip Sho]] | |||
|3 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|16 | |||
|11 | |||
|1.4 (1) | |||
|1st | |||
|1:33.7 | |||
| -0.0 | |||
|H. Shii | |||
|(Daiwa Scarlet) | |||
|- | |||
|Apr 8, 2007 | |||
|Hanshin | |||
|[[Wikipedia:Oka Sho|Oka Sho]] | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|14 | |||
|1.4 (1) | |||
|2nd | |||
|1:33.9 | |||
|0.2 | |||
|H. Shii | |||
|Daiwa Scarlet | |||
|- | |||
|May 27, 2007 | |||
|[[Wikipedia:Tokyo Racecourse|Tokyo]] | |||
|[[Wikipedia:Japan Derby|Japan Derby]] | |||
|1 | |||
|2,400m (Firm) | |||
|18 | |||
|3 | |||
|10.5 (3) | |||
|1st | |||
|2:24.5 | |||
| -0.5 | |||
|H. Shii | |||
|(Asakusa Kings) | |||
|- | |||
|Jun 24, 2007 | |||
|Hanshin | |||
|[[Wikipedia:Takarazuka Kinen|Takarazuka Kinen]] | |||
|1 | |||
|2,200m (Good) | |||
|18 | |||
|2 | |||
|3.5 (1) | |||
|8th | |||
|2:14.0 | |||
|1.6 | |||
|H. Shii | |||
|Admire Moon | |||
|- | |||
|Oct 14, 2007 | |||
|Kyoto | |||
|[[Wikipedia:Shuka Sho|Shuka Sho]] | |||
|1 | |||
|2,000m (Firm) | |||
|18 | |||
|16 | |||
|2.7 (1) | |||
|3rd | |||
|1:59.3 | |||
|0.2 | |||
|H. Shii | |||
|Daiwa Scarlet | |||
|- | |||
|Nov 11, 2007 | |||
|Kyoto | |||
|[[Wikipedia:Queen Elizabeth II Cup|Queen Elizabeth II Cup]] | |||
|1 | |||
|2,200m (Firm) | |||
|14 | |||
|3 | |||
| -- (--) | |||
|Scr | |||
| -- | |||
| -- | |||
|H. Shii | |||
|Daiwa Scarlet | |||
|- | |||
|Nov 25, 2007 | |||
|Tokyo | |||
|[[Wikipedia:Japan Cup|Japan Cup]] | |||
|1 | |||
|2,400m (Firm) | |||
|18 | |||
|11 | |||
|6.1 (2) | |||
|4th | |||
|2:24.9 | |||
|0.2 | |||
|H. Shii | |||
|Admire Moon | |||
|- | |||
|Dec 23, 2007 | |||
|[[Wikipedia:Nakayama Racecourse|Nakayama]] | |||
|[[Wikipedia:Arima Kinen|Arima Kinen]] | |||
|1 | |||
|2,500m (Good) | |||
|16 | |||
|16 | |||
|6.9 (3) | |||
|11th | |||
|2:35.7 | |||
|2.1 | |||
|H. Shii | |||
|Matsurida Gogh | |||
|-style="background-color:white" | |||
| colspan="13" align="left" |'''2008 – four-year-old season''' | |||
|- | |||
|Feb 23, 2008 | |||
|Kyoto | |||
|Kyoto Kinen | |||
|2 | |||
|2,200m (Firm) | |||
|16 | |||
|16 | |||
|3.4 (2) | |||
|6th | |||
|2:13.9 | |||
|0.3 | |||
|H. Shii | |||
|Admire Aura | |||
|- | |||
|Mar 29, 2008 | |||
|[[Wikipedia:Nad Al Sheba Racecourse|Nad Al Sheba]] | |||
|[[Wikipedia:Dubai Turf|Dubai Duty Free]] | |||
|1 | |||
|1,777m (Good) | |||
|16 | |||
|12 | |||
| -- (--) | |||
|4th | |||
| 1:46.6 | |||
| -- | |||
|Y. Take | |||
|Jay Peg | |||
|- | |||
|May 18, 2008 | |||
|Tokyo | |||
|[[Wikipedia:Victoria Mile|Victoria Mile]] | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|9 | |||
|2.1 (1) | |||
|2nd | |||
|1:33.8 | |||
|0.1 | |||
|Y. Take | |||
|Asian Winds | |||
|- | |||
|Jun 8, 2008 | |||
|Tokyo | |||
|[[Wikipedia:Yasuda Kinen|Yasuda Kinen]] | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|5 | |||
|4.1 (2) | |||
|1st | |||
|1:32.7 | |||
| -0.6 | |||
|Y. Iwata | |||
|(Armada) | |||
|- | |||
|Oct 12, 2008 | |||
|Tokyo | |||
|[[Wikipedia:Mainichi Okan|Mainichi Okan]] | |||
|2 | |||
|1,800m (Firm) | |||
|16 | |||
|3 | |||
|1.5 (1) | |||
|2nd | |||
|1:44.6 | |||
|0.0 | |||
|Y. Take | |||
|Super Hornet | |||
|- | |||
|Nov 2, 2008 | |||
|Tokyo | |||
|[[Wikipedia:Tenno Sho#Autumn|Tenno Sho (Autumn)]] | |||
|1 | |||
|2,000m (Firm) | |||
|17 | |||
|14 | |||
|2.7 (1) | |||
|1st | |||
|R1:57.2 | |||
| -0.0 | |||
|Y. Take | |||
|(Daiwa Scarlet) | |||
|- | |||
|Nov 30, 2008 | |||
|Tokyo | |||
|Japan Cup | |||
|1 | |||
|2,400m (Firm) | |||
|18 | |||
|4 | |||
|3.7 (2) | |||
|3rd | |||
|2:25.7 | |||
|0.2 | |||
|Y. Iwata | |||
|Screen Hero | |||
|- style="background-color:white" | |||
| colspan="13" align="left" |'''2009 – five-year-old season''' | |||
|- | |||
|Mar 5, 2009 | |||
|Nad Al Sheba | |||
|[[Wikipedia:Jebel Hatta|Jebel Hatta]] | |||
|2 | |||
|1,777m (Firm) | |||
|16 | |||
|7 | |||
| -- (--) | |||
|5th | |||
|1:49.2 | |||
| -- | |||
|Y. Take | |||
|Balius | |||
|- | |||
|Mar 28, 2009 | |||
|Nad Al Sheba | |||
|Dubai Duty Free | |||
|1 | |||
|1,777m (Good) | |||
|16 | |||
|3 | |||
| -- (--) | |||
|7th | |||
|1:48.7 | |||
| -- | |||
|Y. Take | |||
|Gladiatorus | |||
|- | |||
|May 17, 2009 | |||
|Tokyo | |||
|Victoria Mile | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|6 | |||
|1.7 (1) | |||
|1st | |||
|1:32.4 | |||
| -1.2 | |||
|Y. Take | |||
|(Bravo Daisy) | |||
|- | |||
|Jun 7, 2009 | |||
|Tokyo | |||
|Yasuda Kinen | |||
|1 | |||
|1,600m (Firm) | |||
|18 | |||
|3 | |||
|1.8 (1) | |||
|1st | |||
|1:33.5 | |||
| -0.1 | |||
|Y. Take | |||
|(Deep Sky) | |||
|- | |||
|Oct 11, 2009 | |||
|Tokyo | |||
|Mainichi Okan | |||
|2 | |||
|1,800m (Firm) | |||
|11 | |||
|6 | |||
|1.3 (1) | |||
|2nd | |||
|1:45.5 | |||
|0.2 | |||
|Y. Take | |||
|Company | |||
|- | |||
|Nov 1, 2009 | |||
|Tokyo | |||
|Tenno Sho (Autumn) | |||
|1 | |||
|2,000m (Firm) | |||
|18 | |||
|7 | |||
|2.1 (1) | |||
|3rd | |||
|1:57.5 | |||
|0.3 | |||
|Y. Take | |||
|Company | |||
|- | |||
|Nov 29, 2009 | |||
|Tokyo | |||
|Japan Cup | |||
|1 | |||
|2,400m (Firm) | |||
|18 | |||
|5 | |||
|3.6 (1) | |||
|1st | |||
|2:22.4 | |||
| -0.0 | |||
|C. Lemaire | |||
|(Oken Burce Lee) | |||
|- style="background-color:white" | |||
| colspan="13" align="left" |'''2010 – six-year-old season''' | |||
|- | |||
|Mar 4, 2010 | |||
|[[Wikipedia:Meydan Racecourse|Meydan]] | |||
|[[Wikipedia:Al Maktoum Challenge (thoroughbreds)|Al Maktoum Challenge Round 3]] | |||
|2 | |||
|2,000m (Standard) | |||
|14 | |||
|8 | |||
| -- (--) | |||
|8th | |||
| -- | |||
| -- | |||
|C. Lemaire | |||
|Red Desire | |||
|} | |||
<br/> | |||
== Notes == | == Notes == | ||
<references group="Note" /> | <references group="Note" /> |